Zabudowa miasta, które jest mieszanką kultury arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej, charakteryzuje się wąskimi uliczkami, w których nie mieszczą się samochody. Transport odbywa się pieszo oraz na rowerach lub motocyklach.
Dom cudów- House of Wonders - architektonicznie nie przypomina warownej fortecy a pałac o delikatnej budowie. Stworzony na planie prostokąta z balkonami udekorowanymi licznymi filarami i charakterystyczną wierzą zegarową jest największym budynkiem na wyspie.
Nazwę nadali mieszkańcy Stone Town dziwiąc się nieznanym do tej pory zainstalowanym w pałacu nowinkom technicznym jak elektryczność, bieżąca woda czy winda. Niemałe wrażenie robiła dekoracja, wszechobecne marmury, srebro i kamienie szlachetna na ścianach.
Pałac wybudował w latach 80. XIX w. sułtan Barghasha dla siebie i swojego dworu na podstawie brytyjskiego projektu (podczas restauracji obiektu po brytyjskim bombardowaniu nie zachowano autentycznego wzoru). Ów władca zapisał się pozytywnie na kartach historii Zanzibaru. Za jego czasów zakończono handel ludźmi, stworzył publiczny dział prac budowlanych na wyspie, budował wodociągi i elektryfikował miasto. Beit Al Ajiab jest jednym z sześciu pałaców wybudowanych przez tego sułtana na całej wyspie i służył jako reprezentacyjny i oficjalny pałac. Podobno sułtan trzymał dzikie zwierzęta tuż przed pałacem, a główne drzwi były tak duże, że mógł przez nie wjechać do środka na słoniu.
Od 1994 roku mieści się tam Muzeum Historii i Kultury Zanzibaru i Wybrzeża Suahili.
Arab fort - Arabowie wybrali ów miejsce na swój fort z bardzo prostego powodu: za czasów portugalskiego panowania na wyspie niegdyś stał w tym samym miejscu. Chcąc ustabilizować swoją pozycję na wyspie i zniechęcić Europejczyków do powrotu, zdecydowano wybudować fortecę stojącą do dnia dzisiejszego. Ale nie był to jedyny powód. Obawiano się również silnej konkurencji innych klanów arabskich, zamieszkujących np. Mombasę, chcących przejąć kontrolę na wyspie. Wysokie i mocne mury zakończone strażnicami i blankami w XIX wieku służyły jako więzienie, gdzie również wykonywano karę śmierci. W XX wieku stał się magazynem kolejowym a następnie na krótko Anglicy urządzili sobie klub tenisowy. Od 1964 stoi właściwie nieużyteczny.
Na teren Fortu wchodzi się bezpłatnie. We wnętrzu zachował się amfiteatr. Pod ścianami rozstawione są stragany z kolorowymi pamiątkami
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz